Łysica

Łysica (612 m n.p.m.) nazywana też Górą Świętej Katarzyny to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, leżący w zachodniej części Łysogór – najwyższego pasma tego regionu, chronionego przez Świętokrzyski Park Narodowy. Łysica należy do Korony Gór Polskich. Szczyt posiada dwa wierzchołki, wschodni, niższy wierzchołek to Skała Agaty (608 m n.p.m.) zwana też Zamczyskiem. Wyższy wierzchołek jest łatwo rozpoznawalny, gdyż stoi na nim krzyż. Dawniej Łysica była ośrodkiem kultu pogańskiego. U podnóża Łysicy ulokowała się miejscowość o nazwie Święta Katarzyna, z której można szlakiem czerwonym im. Edmunda Massalskiego (Główny Szlak Świętokrzyski) dojść na szczyt i dalej, tym samym szlakiem podążać na Święty Krzyż (595 m n.p.m.), zwany Łyścem lub Łysą Górą, ze słynnym klasztorem i tarasami widokowymi.

Łysa Góra

Święty Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w Górach Świętokrzyskich, leżący w paśmie Łysogór, w jego części wschodniej. Jest to niekwestionowany symbol regionu, od którego wziął swą nazwę. Święty Krzyż budują kwarcyty i łupki kambryjskie. Niezalesione partie Łysej Góry pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami. Niższe partie porasta bór jodłowy, pozostałość Puszczy Jodłowej – cenny element Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego nowoczesne Muzeum mieści się właśnie na szczycie Świętego Krzyża. Na niższym wierzchołku Łyśca, uważanego niegdyś za siedzibę pogańskich bogów, w XI wieku stanęło opactwo benedyktyńskie – obecny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego (stąd nazwa szczytu). Na Święty Krzyż prowadzi szlak turystyczny z Nowej Słupii nazywany Drogą Królewską, której górny odcinek ułożony jest z kamienia. Wiedzie tu również czerwony Główny Szlak Świętokrzyski z Łysicy – najwyższego szczytu w regionie.

Źródło zdjęcia: przewodnik-swietokrzyskie.pl

Zalew w Wilkowie

Zalew w Wilkowie jest jednym z najpiękniej położonych zbiorników wodnych w Górach Świętokrzyskich, zaledwie 3,5 kilometra od Świętej Katarzyny. Zalew został oddany do użytku w 2005 roku, ma powierzchnię około 10 hektarów i głębokość około 2,5 metra. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu pływającego, duża piaszczysta plaża i plac zabaw dla dzieci. Dookoła zalewu można spacerować po ścieżce o długości ponad 2 kilometrów podziwiając panoramę Gór Świętokrzyskich z doskonale widocznym najwyższym szczytem – Łysicą. Obok zalewu jest parking na prawie 100 samochodów.

Źródło zdjęcia: m.radio.kielce.pl

Park Miniatur - Sabat Krajno

Park Rozrywki i Miniatur to całoroczny ośrodek turystyczny. Zapoczątkowany rodzinną Stacją Narciarską z najdłuższymi trasami zjazdowymi w centralnej Polsce. Następnie rozbudowany o Aleję Miniatur, Park Linowy oraz atrakcje lunaparku. To miejsce w którym zwiedzisz 6 kontynentów oraz zjedziesz na nartach przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla. W naszym ośrodku znajdują się atrakcje dla każdego, od wnuka po dziadka. Bo w Krajnie jest Fajnie!

Źródło zdjęcia: swietokrzyskie.travel

Muzeum Minerałów i Skamieniałości

Zwiedzanie muzeum jest doskonałą okazją, by znacznie poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole na lekcjach geografii i chemii, a następnie utrwalić ją w pamięci poprzez obserwację prawdziwych skał i minerałów. Jest to także jedyna w swoim rodzaju możliwość, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat kamieni szlachetnych, dzięki czemu kolejne zakupy w sklepie jubilerskim będą bardziej świadome i przemyślane. Eksponaty są duże, kolorowe i efektowne, dzięki czemu robią wrażenie nie tylko na dzieciach, ale także dorosłych. Minerały są pokazane w różnorodnych formach: w postaci naturalnych kryształów, wyszlifowanych zgładów i płytek, kaboszonów, a nawet rzeźb.

Źródło zdjęcia: krajoznawcy.info.pl

Jaskinia Raj

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Źródło zdjęcia: zabytek.pl

"Szklany Dom" oraz Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Stojący u stóp góry Radostowej, tuż przy zalewie w Ciekotach, drewniany budynek stanowi rekonstrukcję drobnoszlacheckiego dworu z II połowy XIX wieku. To literacka inscenizacja dworku rodziny Żeromskich, gdzie swoje dzieciństwo spędzał autor “Puszczy Jodłowej”, “Syzyfowych prac”, “Wiernej rzeki” czy “Przedwiośnia”. Dworek Stefana Żeromskiego pełni funkcję muzeum, które funkcjonuje w ramach Centrum Edukacyjnego “Szklany Dom”.

Źródło zdjęcia: greenvelo.pl

Centrum Nauki Leonardo da Vinci - Podzamcze

Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo -Technologicznego. To niezwykły punkt na mapie regionu świętokrzyskiego, przeznaczony do aktywnego i inspirującego wypoczynku.To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych, aktywnych seniorów...dla wszystkich! Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi, poprzez aktywne i wzmacniające postawę kreatywną działania edukacyjne, okraszone wyśmienitą zabawą.To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cała ekspozycja oraz działania edukacyjne, skupiają się na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie ludzkim oraz jego otoczeniu. Wyróżnia nas lokalizacja oraz infrastruktura, dająca nieograniczone możliwości poznawczo – turystyczne.

Źródło zdjęcia: muratorplus.pl

Muzeum Wsi Kieleckiej - Tokarnia

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Muzeum tworzy 38 obiektów rozmieszczonych w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych.

Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org

Rozrywka w okolicy

 • SPA w odległości ok. 20 km
 • Basen kryty w odległości ok. 10 km
 • Sauna w odległości ok. 8 km
 • Jacuzzi w odległości ok. 8 km
 • Solarium w odległości ok. 20 km
 • Gabinet masażu w odległości ok. 8 km
 • Park linowy w odległości ok. 4 km
 • Lodowisko w odległości ok. 20 km
 • Sztuczny stok narciarski w odległości ok. 4 km
 • Wypożyczalnia sprzętu sportowego w odległości ok. 4 km
 • Drink bar w odległości ok. 1,5 km
 • Dyskoteka/klub nocny w odległości ok. 10 km
 • Bilard w odległości ok. 20 km
 • Kręgielnia w odległości ok. 20 km

Atrakcje

 • Wędkarstwo - Odległość 1 km
 • Narciarstwo - Odległość 4 km
 • Jazda konna - Odległość 10 km
 • Snowboard - Odległość 4 km

Trasy rowerowe